Jak zostać testerem oprogramowania? | Quality Island

Jak zostać testerem oprogramowania?

Myślisz o rozpoczęciu kariery w testowaniu oprogramowania? To bardzo rozsądna decyzja.

Uzyskanie pierwszej pracy związanej z testowaniem oprogramowania może wydawać się dość trudne, ale nie zniechęcaj się, wszystko ostatecznie zależy od Ciebie i Twojej chęci do nauki.

Nowa terminologia, nowe techniki, a może nawet nowe sposoby myślenia. W rzeczywistości jest to niezwykle satysfakcjonujące. Masz okazję pracować z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie technologii oprogramowania. Jesteś zachęcany do kreatywnego myślenia o swoich wyzwaniach. A co najlepsze, masz możliwość pracy z naprawdę niesamowitymi ludźmi.

Na początek odpowiedzmy sobie na pytanie:  Czym zajmuje się tester oprogramowania?

Tester oprogramowania jest odpowiedzialny za etap zapewniania jakości w cyklu życia oprogramowania. Rola testera polega na przeprowadzaniu różnych testów ręcznych i automatycznych w celu zapewnienia, że oprogramowanie tworzone przez programistów spełnia wymogi i oczekiwania użytkowników końcowych, a wszelkie usterki i błędy są usuwane jeszcze przed wdrożeniem produktu na szeroki rynek.

Praca testera oprogramowania

Twoja praca pozwoli zapobiegać występowaniu awarii oprogramowania podczas jego użytkowania, które w zależności od przeznaczenia oprogramowania mogą spowodować znaczny uszczerbek na reputacji firmy, straty finansowe lub nawet, w skrajnych przypadkach, utratę zdrowia a nawet życia. Ponieważ rola testera skupia się na rozwiązaniach technicznych i sygnalizowaniu wszelkich niespójności w wytwarzanych rozwiązaniach, będziesz potrzebował solidnej wiedzy technicznej takiej jak bazy danych, API, czy języki programowania.

Tester oprogramowania na co dzień współpracuje z wieloma interesariuszami, w tym programistami, zespołami wsparcia i użytkownikami systemu, aby zrozumieć zakres realizowanego projektu. Tester oprogramowania przeprowadza testy i weryfikacje, rozwiązuje problemy, wyjaśnia niespójności, tworzy dokumentacje, pisze raporty o błędach, przekazuje informacje zwrotne deweloperom, a także informuje o wynikach testów zarówno technicznych, jak i nietechnicznych interesariuszy.

I tu rada: zanim podejmiesz ostateczną decyzję co do  przyszłości w testowaniu oprogramowania, zapytaj siebie: Czy jesteś wytrwały i zdeterminowany, aby poświęcać czas na naukę i zdobywanie niezbędnej wiedzy?

Testerzy powinni być pasjonatami testowania! Zmotywowani do nauki! Testowanie nie jest stanowiskiem, na które dostaje się bez kwalifikacji, chociaż w niektórych miejscach jest postrzegane jako „stopa w drzwiach” firmy. Ten sposób myślenia umniejsza rolę testerów oprogramowania.

Na rynku brakuje dobrych, utalentowanych, oddanych sprawie testerów oprogramowania. Jeśli chcesz znaleźć swoją pierwszą pracę związaną z testowaniem oprogramowania to najprościej mówiąc, testowanie powinno być dla Ciebie interesujące i pasjonujące! Jak mawiał Konfucjusz “Jeśli kochasz swoją pracę, to nie przepracujesz ani jedego dnia”.

Testerzy oprogramowania zazwyczaj mają wykształcenie w dziedzinie nauk ścisłych lub informatyki, ale to absolutnie nie jest wymóg “must have”. Co raz więcej testerów, to osoby, które się przekwalifikowały z najróżniejszych branż. Ten trend cały czas jest wzrostowy i bardzo dobrze! Zyskuje na tym rynek oraz cała branża IT. Jeśli rozważasz karierę w testowaniu oprogramowania, będziesz również potrzebował odpowiednich kwalifikacji testera oprogramowania, takich jak materiał ISTQB, który jest podstawą teoretyczną szeroko pojętego testowania oprogramowania. W tym miejscu zapraszamy na najtańsze na całym rynku akredytowane szkolenia ISTQB.

I w końcu: 

Jak zostać testerem oprogramowania?

Certyfikat ISTQB Poziom Podstawowy uczy umiejętności, które są wykorzystywane w wielu obszarach testowania. 

Kurs jest najlepszym wyborem dla osób całkowicie początkujących, które właśnie poważnie rozważają przebranżowienie się na testerów oprogramowania. Dzięki szkoleniu, zrozumiesz czym jest i na czym tak naprawdę polega testowania oprogramowania i praca testera.

Oferowane szkolenie to nie tylko suche informacje i wykłady, ale przede wszystkim praktyczne ćwiczenia, realne przykłady i wymiana doświadczeń. 

Rozwój kariery testera oprogramowania może być szybki, w zależności od Twoich umiejętności, kwalifikacji i naturalnych predyspozycji. Możesz rozpocząć swoją karierę testera oprogramowania na stanowisku juniorskim w projektach dla absolwentów, stażystów, ale jak zdobędziesz więcej doświadczenia i odpowiednie certyfikaty, możesz awansować na wyższe stanowiska, takie jak starszy tester oprogramowania, analityk testów, kierownik testów czy tester automatyzujący a nawet programista.  Testerzy oprogramowania ściśle współpracują z zespołami projektowymi, więc inną ścieżką kariery dla testerów może być np. zarządzanie projektem lub rola PMO.

Dlaczego warto zostać testerem oprogramowania?

Oto pięć najważniejszych powodów, dla których warto rozważyć karierę w testowaniu oprogramowania:

Kreatywna praca

Kreatywność to zwykle nie jest pierwsze słowo, które przychodzi do głowy, kiedy myślisz o roli w testowaniu oprogramowania. Jednakże, aby być dobrym testerem musisz być innowacyjny, twórczy, kreatywny podczas testowania aplikacji. Dobry tester oprogramowania musi myśleć jak klient i zrozumieć wszelkie możliwe punkty bólu, które mogą występować podczas korzystania z oprogramowania. Wiąże się to ze studiowaniem najnowszych trendów, analizowaniem różnych etapów oprogramowania, a następnie przedstawieniem wyników deweloperom w celu poprawy ogólnej jakości produktu. Praca testera naprawdę pozwala nam rozwinąć umiejętności kreatywnego myślenia i zmusza do nieszablonowego rozumowania!

Ciągłe uczenie się

W pracy testera oprogramowania nie ma nudy! Jako bufor pomiędzy użytkownikiem, a nowym produktem, masz szansę używać i testować najnowsze technologie przed kimkolwiek innym. Możesz testować oprogramowanie dla stron internetowych, aplikacji mobilnych czy systemów wbudowanych. To daje ciągłą i nieustającą możliwość uczenia się. Mnogość technologii, ciągłe nowinki techniczne, wymuszają na testerach ciągłą naukę i pogłębianie swojej wiedzy.

Różne ścieżki

Prawie każdy sektor, który korzysta z oprogramowania potrzebuje usług testowania oprogramowania. Od bankowości, systemów krytycznych, komercyjnych do handlu detalicznego, testy oprogramowania są obecne niemal we wszystkich branżach i sektorach gospodarki. W tak dużym rynku, jako tester oprogramowania możesz wybierać różne ścieżki kariery: testy manualne, testy wydajnościowe, testy automatyczne, testy integracyjne, testy bezpieczeństwa, testy użyteczności itd.

To intelektualne wyzwanie

Jeśli jesteś kimś, kto lubi intelektualne wyzwania i rozwiązywanie złożonych problemów, kariera w testowaniu oprogramowania jest dla Ciebie idealna. Każde oprogramowanie jest inne i stawia przed nami inne wyzwania i problemy. Wymaga to spojrzenia na produkty z różnych stron i przyjęcia nowego podejścia do testowania za każdym razem. Nie mam tutaj szablonowych rozwiązań, są jedyne uniwersalne “dobre praktyki”, których też musisz się nauczyć. 

Duże zapotrzebowanie

Firmy rekrutują testerów oprogramowania w wielu sektorach, więc istnieje stałe zapotrzebowanie na testerów. Testerzy oprogramowania odgrywają istotną rolę w cyklu rozwoju oprogramowania – zapewniając, że każdy produkt spełnia optymalne standardy jakości. Tak więc zapotrzebowanie na umiejętności testowania jest wysokie i ciągłe. Dokładnie taka sama sytuacja jest w całej branży IT, która mimo globalnego kryzysu gospodarczego, jako jedna z niewielu branż ma się dobrze i nic nie jest w stanie zachwiać jej fundamentami. W przyszłość możemy patrzeć spokojnie i z optymizmem!

Rekrutacja tester oprogramowania

I w końcu, kiedy zrobisz certyfikat ISTQB zacznij aplikować na stanowiska juniorskie.

Umieść swoją wiedzę i doświadczenie w ładnie sformatowanym CV (upewniając się, że zawiera linki do Twojego GitHuba/Bloga/profilu LinkedIn– jeśli takowe posiadasz) i zacznij wysyłać je do firm i  rekruterów.

Początkowo może być ciężko. Może Cię zniechęcić brak spodziewanych odpowiedzi. Ale nie zniechęcaj się. Próbuj dalej.

Cały czas ucz się, poszerzaj wiedzę, bierz udział w kursach i szkoleniach. Rozwijaj umiejętności i pogłębiaj wiedzę. Dokumentuj swoje umiejętności zdobytymi certyfikatami. Kiedy już zostaniesz poproszony o udział w rozmowie kwalifikacyjnej, wszystko  w Twoich rękach!

Jak rozpocząć swoją karierę w programie testowania oprogramowania z Quality Island?

W Quality Island zapewniamy np. projekty szkoleniowo stażowe – dającego Ci wiedzę, umiejętności, pewność siebie a przede wszystkich doświadczenie komercyjne, dzięki czemu znalezienie pracy pełnoetatowej to tylko kwestia czasu. Pamiętaj, że najtrudniej jest zdobyć swój pierwszy wpis dotyczący komercyjnej pracy w testowaniu oprogramowania. Kiedy będziesz miał już swoje pierwsze komercyjnej doświadczenie za sobą, wówczas drzwi do kolejnych projektów i firm staną przed Tobą otworem. Niestety nie od dzisiaj wiadomo, że firmy poszukują najchętniej osób z doświadczeniem.

Sami również często zatrudniamy osoby z naszych projektów szkoleniowo-stażowych a także zatrudniają ich nasi klienci.

Tutaj możesz poczytać więcej: https://qualityisland.pl/staz-tester/

Posiadamy szeroką, o ile nie najszerszą ofertę kursów i szkoleń dla testerów oprogramowania. 

U nas nauczysz się pisać i wykonywać testy, oceniać i zarządzać ryzykiem, raportować wyniki i skutecznie komunikować się z interesariuszami na wszystkich szczeblach wyższego szczebla w całym cyklu rozwoju. Poznasz również podstawy programowania w języku Java, które pozwolą Ci pracować z narzędziami do automatyzacji testów i frameworkami, takimi jak Selenium czy Webdriver. Poza tym testy API, testy baz danych i wiele więcej.

Dowiesz się, jak skutecznie testować zarówno w metodykach Waterfall, jak i Agile, co da Ci doświadczenie z różnymi metodologiami pracy. Aby poświadczyć i zatwierdzić swoje nowe umiejętności, Quality Island oferuje również dostęp do akredytowanych szkoleń ISTQB Certyfikowany Tester.

Po szkoleniach będziesz potrafił pracować w szybko rozwijających się środowiskach cyfrowych, wspierając projekty, które dostarczają innowacyjnych nowych funkcji i oprogramowania w urządzeniach mobilnych i internetowych, zarówno z perspektywy funkcjonalności, jak i doświadczenia użytkownika. Możesz testować wszystko, począwszy od samoobsługowych kas i oprogramowania dla sprzedawców detalicznych, systemów raportowania regulacyjnego dla globalnych banków, systemów planowania reklam dla dużych organizacji medialnych, aplikacji diagnostycznych dla przemysłu motoryzacyjnego i wiele innych.

Notatka o autorze:

Zajmuję się testowaniem, zabezpieczaniem i zapewnianiem jakości oprogramowania od ponad 13 lat. Rozpocząłem swoją karierę od testów manualnych i analizy biznesowo-technicznej. Obecnie prowadzę firmę Quality Island, która zajmuje się szeroko pojętym testowaniem oprogramowania oraz szkoleniami dla przyszłych i obecnych testerów oprogramowania. Moją specjalnością są testy automatyczne aplikacji webowych oraz budowa procesów automatyzacji i robotyzacji. Od 8 lat prowadzę aktywnie szkolenia oraz konsultacje z tych tematów i wykonuję zlecenia dla firm trzecich jako konsultant, ekspert oraz audytor. Współpracuję również z firmami jako osoba do rekrutacji i weryfikacji technicznych. Interesują mnie głównie tematy związane z architekturą IT oraz zagadnienia DevOps/TestOps, ponieważ ściśle wiążą się z zapewnianiem jakości oprogramowania.

 

Tomasz Stelmach

CEO&Founder

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *