Jak stać się lepszym testerem – część II

Dobry tester oprogramowania

Jak obiecaliśmy w pierwszej części artykułu, przychodzimy do Was z częścią kolejną. Porozmawiajmy o cechach testera 🙂

Istnieje wiele cech i właściwości charakteru związanych z byciem dobrym, lub nawet świetnym, testerem oprogramowania. Bycie testerem to coś więcej niż tylko umiejętności; to sposób myślenia lub sposób życia.

Oczywiście, wszyscy jesteśmy różni i wyjątkowi, co sprawia, że zbiór testerów oprogramowania na całym świecie jest dość zróżnicowany. Zatem jak obiecaliśmy w pierwszej części artykułu, przychodzimy do Was z częścią kolejną. W części drugiej przedstawimy cechy, rady, wskazówki, które naszym zdaniem pomagają odnieść sukces w roli testera.

Czy sam posiadasz te cechy? Czy możesz identyfikować się z jednym ze stereotypów testera, sprawdźmy 🙂

Co to jest dobry tester?
Bycie dobrym testerem to nie tylko posiadanie dobrej wiedzy na temat testowania systemu informatycznego. Istnieją inne cechy, które sprawiają, że osoba odnosi sukcesy w roli testera. W rzeczywistości istnieje kilka cech, które tworzą świetnego testera.

Czy posiadasz te cechy? Którym z tych testerów jesteś?

Ciekawski tester

Ciekawskiego testera można porównać do dziecka. Instynktownie, wielki tester pomyśli: „To wygląda interesująco, muszę to zbadać”. Jednak w przeciwieństwie do dziecka, ciekawski tester zawsze bierze pod uwagę konsekwencje. Dociekliwi testerzy często myślą nieszablonowo, co oznacza, że potrafią dostrzec problem w miejscach, w których nikt inny nie pomyślał nawet o tym, by go szukać.

 Uparty Tester

Uparty tester jest wytrwały i nie poddaje się, dopóki błąd nie zostanie odtworzony i zgłoszony, aby mógł zostać naprawiony przez programistów. Czasami testy ad hoc mogą być naprawdę trudne, ponieważ często trudno jest odtworzyć błąd, który wystąpił, jeśli nie zostały dostarczone jasne instrukcje lub nie były one przestrzegane, ale wytrwały tester nie poddaje się!

 Tester od „wymagań”

Dobry tester zawsze zacznie od przejrzenia specyfikacji wymagań, ponieważ dobry tester jest zawsze świadomy, że niejasno sformułowane wymagania prowadzą do problemów podczas testów. Podejmuje on dodatkowy wysiłek, aby ponownie skontaktować się z liderem testów lub klientem w sprawie wymagań, które nie są możliwe do przetestowania.

Dokładny tester

Dokładny tester jest nieugięty w procesie testowania. Zbada wymagania i dokumentację, będzie kontynuował dobrze przeprowadzone testy i upewni się, że każdy błąd został zgłoszony w jasny i uporządkowany sposób. Dla dokładnego testera nie ma miejsca na niecierpliwość czy niechlujstwo.

Tester dyplomatyczny

Dyplomatyczny tester wie jak przekazać konstruktywną krytykę, ale nigdy nie obniża jakości rozwoju projektu. Pracuje wydajnie, mierząc plusy i minusy wyników. Dyplomatyczny tester wie, jak odpowiednio wyrazić swoje obawy, ponieważ rozumie, że krytyka może być drażliwą kwestią, ale udaje mu się to zrobić bez nadepnięcia komukolwiek na odcisk

 Tester uczący się przez całe życie

Tester uczący się przez całe życie to taki, który przywiązuje równą wagę do nauki, nawet podczas wykonywania swojej pracy. Skupiają się na tym, by być na bieżąco i podejmują inicjatywę, by rozwijać swoją własną bazę wiedzy poprzez kształcenie się w słabszych obszarach. Najbardziej skuteczni testerzy uczący się przez całe życie to tacy, którzy mogą wziąć to, czego się nauczyli i zastosować to do różnych scenariuszy, które znajdą podczas swojej kariery testerskiej.

Tester pedagogiczny

Przejrzysty i pedagogiczny tester będzie starannie pisał opisy błędów i oszczędzał czas, unikając w ten sposób niepotrzebnych zadrażnień pomiędzy członkami projektu. Pedagogiczny tester skupia się na jasności, aby uniknąć wszelkich nieprzemyślanych specyfikacji lub błędnych interpretacji.

Tester priorytetowy

Nigdy nie ma wystarczająco dużo czasu na znalezienie wszystkich błędów w systemie. Tester priorytetowy wie, jak podchodzić do zadań, dobrze zarządza swoim czasem, skupia się na zadaniach priorytetowych i ocenia ryzyko różnych błędów, które mogą wyniknąć, jeśli inne zadania nie zostaną szybko poprawione.

Entuzjastyczny tester

W idealnym świecie, testowanie byłoby zgodne z harmonogramem i przebiegało zgodnie z literą, ale rzadko tak jest. Entuzjastyczny tester to taki, który jest chętny do pracy i nie przeszkadzają mu opóźnienia. Skupiają się na byciu użytecznym i pracy nad tym, co jest wyraźnie istotne dla danego zadania. Często zdarza się, że tacy testerzy dostają szansę na pracę w bardziej odpowiedzialnych rolach, ponieważ wykazują się zdolnością do inicjatywy.

Tester z poglądami

Ten typ testera koncentruje się na własnej opinii. W niektórych przypadkach, błędy mogą być wykryte poza listą wymagań i w tym przypadku tester opiniotwórczy musi być pewien, że jest w stanie przedstawić przekonujący argument, że błąd jest na tyle poważny, że musi być rozwiązany przed wydaniem.

Gorliwy Tester

Entuzjastyczny tester jest naprawdę pasjonatem testowania i jest głodny, aby dostać się do systemu i „zhakować”. Nie chodzi o to, żeby się napawać, ale bardziej o perfekcjonizm. Ten rodzaj testera ma silną siłę napędową, aby system był wysokiej jakości, gdy trafi do użytkowników końcowych i jest dumny ze swojej roli.

 

A Ty jakim typem testera jesteś?

 

Notatka o autorze:

Zajmuję się testowaniem, zabezpieczaniem i zapewnianiem jakości oprogramowania od ponad 13 lat. Rozpocząłem swoją karierę od testów manualnych i analizy biznesowo-technicznej. Obecnie prowadzę firmę Quality Island, która zajmuje się szeroko pojętym testowaniem oprogramowania oraz szkoleniami dla przyszłych i obecnych testerów oprogramowania. Moją specjalnością są testy automatyczne aplikacji webowych oraz budowa procesów automatyzacji i robotyzacji. Od 8 lat prowadzę aktywnie szkolenia oraz konsultacje z tych tematów i wykonuję zlecenia dla firm trzecich jako konsultant, ekspert oraz audytor. Współpracuję również z firmami jako osoba do rekrutacji i weryfikacji technicznych. Interesują mnie głównie tematy związane z architekturą IT oraz zagadnienia DevOps/TestOps, ponieważ ściśle wiążą się z zapewnianiem jakości oprogramowania.

 

Tomasz Stelmach

CEO&Founder

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *