Czy warto mieć certyfikat ISTQB?

Czy warto mieć certyfikat ISTQB® Foundation Level (poziom podstawowy)?

 

Sytuacja na rynku pracy obecnie jest dynamiczna i niewielu pracowników wiąże się z daną firmą na lata. Jest to spowodowane tym, że pracownicy chcą zdobywać nowe umiejętności, próbować czegoś nowego, stale zwiększać swoje zarobki. W związku z tym częsta zmiana pracy nie jest niczym dziwnym. Tendencją jest zdobywanie coraz to nowych umiejętności, kompetencji, realizacja specjalistycznych kursów i szkoleń, pięcie się po drabinie kariery i wykorzystywanie możliwości nieograniczonego rozwoju. Certyfikat ISTQB jest skierowany do osób, które zajmują się testowaniem oprogramowania lub chcą dopiero rozpocząć swoją karierę w tej dziedzinie. Każdy może wziąć udział w akredytowanych szkoleniach i każdy ma możliwość otrzymania rozpoznawalnego na świecie certyfikatu, zaświadczającego o posiadaniu wiedzy w dziedzinie testowania oprogramowania.

Czym jest certyfikat ISTQB® Certyfikowany Tester – Poziom Podstawowy?

Certyfikat  ten zaświadcza o posiadaniu wiedzy z zakresu testowania oprogramowania w stopniu podstawowym. Jak już zostało wspomniane, podejść do egzaminu mogą osoby, które są zupełnymi nowicjuszawi, jak i osoby już z komercyjnym testerskim doświadczeniem. Do akredytowanego egzaminu można podchodzić wielokrotnie, a nauka do certyfikatu ISTQB poziomu podstawowego może odbywać się samodzielnie, gdyż nie ma formalnego wymogu brania udziału  w akredytowanym szkoleniu. Akredytowane szkolenia to jednak zdecydowanie najlepsza opcja,  aby właściwie przygotować się do egzaminu. Jest to o tyle istotne, iż opłaty egzaminacyjne nie są tanie, dlatego warto przygotować się do egzaminu „raz a dobrze„. Jeśli zastanawiasz się nad wzięciem udziału w akredytowaym szkoleniu, po to, aby bez problemu zdać egzamin, to zapraszamy Cię na nasze akredytowane DOFINANSOWANE szkolenia! Dzięki uzuskanym przez nas dofinansowaniom, oferujemy najtańsze szkolenia ISTQB w całym kraju! Tutaj możesz zapoznać się z ofertą: https://qualityisland.pl/szkolenie-istqb/  . Warto w tym miejscu podkreslić, iż jestesmy akredytowanym dostawcą szkoleń ISTQB, prowadzimy szkolenia tylko na akredytowanych materiałach, a szkolenia prowadzone są przez akredytowanych trenerów!

Sylabus ISTQB® Certyfikowany Tester – Poziom Podstawowy, czyli co?

Sylabus ISTQB® Certyfikowany Tester – Poziom Podstawowy – Sylabus to dokument stanowiący podstawę przygotowania do oficjalnego egzaminu. To właśnie na podstawie Sylabusa opracowywane są wszystkie pytania egzaminu. Jest to kluczowy dokument, szczególnie dla przyszłych testerów oprogramowania, gdyż opisuje najbardziej podstawowe aspekty testowania oprogramowania, które tester musi znać. Trzeba obiektywnie przyznać, że dokument jest świetnie zorganizowany, a same informacje mają przejrzystą, precyzyjną formę, co sprawia, że staje się zupełnym must have dla przyszłych adeptów testowania oprogramowania. Istnieją jednak bardziej złożone, skomplikowane tematy, szczególnie związane z praktycznymi zadaniami i technikami testów. W wielu miejscach zawarte informacje wymagają, dokładniejszego, szerszego omówienia, osadzenia w kontekście czy pokazania przykładów. Szczególnie ważne jest to dla zupełnych laików, którym trudność mogą sprawiać podstawowe zagadnienia. Dlatego tak dużą wartość dodaną mają akredytowane szkolenia ISTQB®. To właśnie podczas 3-dniowego, akredytowanego szkolenia ISTQB® – trener dokładnie omówi i wyjaśnia szczególnie te bardziej złożone zagadnienia. Będziesz miał szanse również porozwiązywać praktyczne zadania i zobaczyć realne przykłady omawianych aspektów testowania oprogramowania.
Na szkoleniu zastaną omówione również przykładowe pytania pojawiające się na egzaminie. Taka wiedza, znacznie podnosi szanse uczestników szkolenia na pozytywne zaliczenie egzaminu i zdobycie upragnionego certyfikat ISTQB® Certified Tester – poziom podstawowy.

 

ISTQB® Certyfikowany Tester – Poziom Podstawowy – Sylabus podzielony jest na 6 głównych modułów tematycznych:

  • Podstawy testowania (175 min)
  • Testowanie w cyklu życia oprogramowania (100 min)
  • Testowanie statyczne (135 min)
  • Techniki testowania (330 min)
  • Zarządzanie testami (255 min)
  • Narzędzia wspomagające testy (40 min)

Warto wspomnieć, że na oficjalnej stronie SJSI w zakładce Do pobrania -> https://sjsi.org/ist-qb/do-pobrania/  możecie znaleźć przykładowe egzaminy, które pomogą Wam jeszcze lepiej przygotować się do zdania oficjalnego egzaminu. Na tej samej stronie polecam również pobrać sobie Słownik pojęć ISTQB®. Ze swojej strony mogę polecić Wam jeszcze dwie bardzo ciekawe pozycje książkowe, które mogą Wam pomoc właściwie zrozumieć testowanie oprogramowania i przygotować się do zdobycia certyfikatu ISTQB® Certyfikowany Tester – Poziom Podstawowy:

 • Certyfikowany tester ISTQB. Poziom podstawowy, Autor: Roman Adam, Stapp Lucjan
 • Testowanie i jakość oprogramowania. Modele, techniki, narzędzia, Autor: Adam Roman

Ile kosztuje egzamin zaświadczający o uzyskaniu certyfikatu ISTQB®?

Warto wspomnieć także o tym, że oprócz wymienionych już atutów certyfikat ISTQB® jest certyfikatem międzynarodowym i z powodzeniem może być zdawany przez osoby, które zamieszkują różne miejsca na świecie. Jest to dodatkową korzyścią, gdyż  nawet po przeprowadzce do innego kraju certyfikat ISTQB wciąż będzie aktualny, respektowany i rozpoznawalny. Dzięki temu nie jest to jednorazowa inwestycja, a opcja, która przez lata pozwala na czerpanie korzyści z posiadania certyfikatu. Ze względu na różne waluty ocenia się, że koszt jednorazowej płatności egzaminacyjnej wynosi około 200 Euro. U nas na krajowym podwórku w tej chwili cena oficjalnego egzaminu to koło 725 zł netto. W związku z tym – nie jest to wyjątkowo tani egzamin, jednak należy wziąć pod uwagę to, iż certyfikat ISTQB® sprawia, iż kandydat ma o wiele większą szansę na otrzymanie pracy testera, niż osoba, która go nie posiada. Biorąc pod uwagę cenę samego egzaminu – ważne jest, by nie podchodzić do niego bez żadnego przygotowania, gdyż szanse na sukces są niewielkie.

A ile kosztuje udział w akredytowanym szkoleniu ISTQB® Poziom Podstawowy? Ceny na naszym krajowym podwórku wahają sie od 1500 zł do nawet 2500 zł. W tym miejscu podkreślę, że u nas znajdziesz najlepszą oferte szkoleń ISTQB na rynku! Ceny nawet poniżej 1000 zł za 3 dniowe akredytowane szkolenie ISTQB! Posiadamy świetnych, doświadczonych, tylko akredytowanych trenerów!

Jakie są poziomy w przypadku certyfikatu ISTQB®?

Źródło: https://sjsi.org/ist-qb/do-pobrania/

W zakresie ISTQB wyróżniamy kilka poziomów certyfikacji. Oczywiście pierwszym, najbardziej podstawowym i najpopularniejszym poziomem jest ISTQB® Certyfikowany Tester – Poziom Podstawowy. Jest on o tyle ważny, iż jest wymagany, aby aspirować do kolejnych poziomów certyfikacji. Następną opcją do wyboru jest specjalistyczny poziom podstawowy. Korzyścią z jego uzyskania jest potwierdzenie umiejętności z wybranego, konkretnego zakresu. Tutaj mamy do wyboru: 

  • Acceptance Testing
  • AI Testing
  • Automotive SOftware Tester
  • Gambling Industry Tester
  • Mobile Application Testing
  • Model-Based Tester
  • Performance Testing
  • Security Tester
  • Test Automation Engineer
  • Usability Testing

 

Kolejnym odrębnym poziomem jest moduł AGILE i tutaj mamy następujące certyfikacje:

  • Agile Tester
  • Agile Technical Tester
  • Agile Test Leadership At Scale (Beta)

 

I w końcu przechodzimy do  poziomu zaawansowanego. Tutaj mamy następujące certyfikacje:

  • Test Manager
  • Test Analyst
  • Technical Test Analyst

 

Na zakończenie w przypadku certyfikacji ISTQB wyróżnia się także poziom ekspercki, w którym wyróżniamy:

  • Managing The Test Team
  • Operation Test Management
  • Strategic Test Management
  • Assessing The Test Process
  • Implementation Test Process Improvement

Kto może wziąć udział w danej certyfikacji ISTQB®?

W przypadku certyfikacji wyróżniamy wspomniane już poziomy: poziom podstawowy, zaawansowany i ekspercki. Warto wspomnieć również w tym miejscu, kto może wziąć udział w egzaminie w celu uzyskania certyfikatu.

Poziom podstawowy przeznaczony jest dla osób początkujących i jest niejako “punktem wyjścia” dla dalszego rozwoju. Mogą to być zarówno osoby dopiero zaczynające swoją karierę w branży testowania oprogramowania, jak i również  te bardziej doświadczone i obyte z tematem. W przypadku tego poziomu chodzi przede wszystkim o szerokie zrozumienie podstawowych praktyk oraz pojęć w testowaniu oprogramowania. Są to także solidne podstawy, które przydadzą się w dalszym rozwoju zawodowym.

Poziom zaawansowany (według organizacji ISTQB) przeznaczony jest dla osób z co najmniej 5-letnim doświadczeniem w pracy testerskiej. W przypadku tego poziomu ważne jest zrozumienie zaawansowanych praktyk i pojęć związanych z testowaniem oprogramowania. W poziomie zaawansowanym wyróżniamy trzy główne obszary:  Kierownik Testów, Analityk Testów i Techniczny Analityk Testów.

Ostatnim , najbardziej zaawansowanym poziomem jest poziom ekspercki, który jest przeznaczony dla liderów z co najmniej 8-letnim stażem w branży testerskiej. Eksperci będą mogli poświadczyć swoją wiedzę w tej specjalizacji, która jest dla nich wiodącą, w wyniku czego certyfikacja na poziomie eksperckim posiada również kilka różnych ścieżek tematycznych (przedstawionych już wyżej).

Co daje posiadanie certyfikatu ISTQB®?

Jak już wielokrotnie wspomniałem, posiadanie certyfikatu ISTQB pozwala na wyróżnienie się na rynku pracy. Przy bardzo dużej liczbie chętnych osób, które chcą rozpocząć pracę w działce testów oprogramowania, warto jest się czymś wyróżnić na tle innych kandydatów. Certyfikacja ISTQB jest  świetną opcją, gdyż mogą z niej skorzystać zarówno osoby, które do tej pory nie miały wiele wspólnego z testowaniem oprogramowania, jak i osoby, które chciałby poszerzyć lub potwierdzić certyfikatem swoją wiedzę. Niewątpliwie w przypadku młodych osób jest to idealna możliwość na zdobycie doświadczenia i przebranżowienie się, często z zupełnie odległej branży. Warto również wspomnieć o tym, że w przypadku wielu firm, szczególnie z branży finansowej, bankowej, posiadanie takiego certyfikatu jest wręcz wymagane od testera oprogramowania. Co jeszcze daje znajmość materiału ISTQB? Przede wszystkim jest to solida dawka wiedzy, która pomaga w codziennej pracy testerskiej. Poprawne rozumienie i posługiwanie sie terminami testerskimi, nie tylko pomaga w lepszej komunikacji zespołu, ale pozwala na unikanie nieporozumień, które mogą nieść ze sobą przykre rezultaty dla zespołu, projektu, a nawet całej firmy.

 

 

Czy certyfikat ISTQB® jest konieczny na rynku pracy?

Jak to w wielu przypadkach bywa, firmy stawiają przede wszystkim na wykwalifikowanych pracowników. W związku z tym posiadanie certyfikatu ISTQB stanowi dodatkową korzyść przy redukcji etatów lub tworzeniu nowych stanowisk pracy. Dzięki niemu można zdobyć lepiej płatną pracę lub też się przebranżowić. Statystycznie prawie połowa pracodawców wymaga certyfikatu ISTQB przy rekrutowaniu na konkretne stanowiska testerskie. 

Oferta najtańszych, akredytowanych szkoleń ISTQB® ( również online): https://qualityisland.pl/szkolenie-istqb/

Autor:

Tomasz Stelmach

 

Notatka o autorze:

Zajmuję się testowaniem, zabezpieczaniem i zapewnianiem jakości oprogramowania od ponad 13 lat. Rozpocząłem swoją karierę od testów manualnych i analizy biznesowo-technicznej. Obecnie prowadzę firmę Quality Island, która zajmuje się szeroko pojętym testowaniem oprogramowania oraz szkoleniami dla przyszłych i obecnych testerów oprogramowania. Moją specjalnością są testy automatyczne aplikacji webowych oraz budowa procesów automatyzacji i robotyzacji. Od 8 lat prowadzę aktywnie szkolenia oraz konsultacje z tych tematów i wykonuję zlecenia dla firm trzecich jako konsultant, ekspert oraz audytor. Współpracuję również z firmami jako osoba do rekrutacji i weryfikacji technicznych. Interesują mnie głównie tematy związane z architekturą IT oraz zagadnienia DevOps/TestOps, ponieważ ściśle wiążą się z zapewnianiem jakości oprogramowania.

 

Tomasz Stelmach

CEO&Founder

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *