13. Tablice

Tablica to podstawowa struktura danych umożliwiająca przechowywanie wielu elementów, jest więc takim kontenerem dla danych.

Tablica w Javie to grupa zmiennych o tym samym typie, która otrzymuje wspólną nazwę.  Zwykle w tablicach przechowuje się większą ilości uporządkowanych danych.

Na przykład: jeśli chcesz przechowywać 100 nazwisko swoich znajomych możesz zadeklarować tablicę przechowującą te nazwiska. Takie rozwiązanie jest bardziej uniwersalne, ponieważ chcąc dodać kolejnego użytkownika, wystarczy dodać nowy element do tablicy, zamiast deklarować kolejną zmienną.

Tablica to zbiór elementów, zmiennych tego samego typu. Warto podkreślić, że tablice są obiektami. Tak naprawdę „tablic” jest referencją do obiektu tablicy. Elementami tablicy mogą być typy prymitywne jak i typy referencyjne. Aby odnieść się do konkretnego elementu tablicy, podajemy nazwę referencji do tablicy i wartość położenia elementu w tablicy, czyli jej indeks.

Wartości domyślne – tablice Java

Tworząc pustą tablicę ( nie podając danych jakim ma być uzupełniona ) , zostanie ona uzupełniona wartościami domyślnymi dla wybranego typu, np. dla liczb będzie to 0, a dla zmiennych referencyjnych: null.

Tablice Java

Najważniejsze informacje dotyczące tablic w Javie

  • W Javie wszystkie tablice są przydzielane dynamicznie
  • Ponieważ tablice są obiektami, możemy znaleźć ich długość za pomocą właściwości obiektu length 
  • Zmienne tablicowe możemy zadeklarować podobnie jak inne zmienne z [] po typie danych.
  • Zmienne w tablicy są uporządkowane, a każda z nich ma indeks zaczynający się od 0.
  • Tablica Java może być również używana jako pole statyczne, zmienna lokalna lub parametr metody.
  • Rozmiar tablicy musi być określony przez wartość int lub short

Tablica może zawierać prymitywy (int, short itp.) oraz odwołania do obiektów klasy w zależności od definicji tablicy. W przypadku prymitywnych typów danych rzeczywiste wartości są przechowywane w sąsiadujących lokalizacjach pamięci. W przypadku obiektów klasy rzeczywiste obiekty są przechowywane w segmencie sterty .

Deklaracja i inicjalizacja tablicy

Zalety stosowania tablic

  • Optymalizacja kodu: możemy efektywnie pobierać lub sortować dane
  • Dostęp losowy: możemy uzyskać dowolne dane przy pomocy indeksów

Rodzaje tablicy w Java

Istnieją dwa rodzaje tablic.

Tablica jednowymiarowa

Tablica wielowymiarowa

Tablice wielowymiarowe Java

Tablice w Javie mogą mieć więcej, niż jeden wymiar. Możemy stworzyć np. tablicę dwuwymiarową i stworzyć tablice tablic – czyli każdy element tablicy będzie kolejną tablicą. I analogicznie jak w przypadku zwykłej tablicy (jednowymiarowej) – do poszczególnych elementów będziemy odwoływać się za pomocą indeksów – w tym wypadku dwóch indeksów.

O tablicach wielowymiarowych będzie osobny odcinek!.

Notatka o autorze:

Zajmuję się testowaniem, zabezpieczaniem i zapewnianiem jakości oprogramowania od ponad 13 lat. Rozpocząłem swoją karierę od testów manualnych i analizy biznesowo-technicznej. Obecnie prowadzę firmę Quality Island, która zajmuje się szeroko pojętym testowaniem oprogramowania oraz szkoleniami dla przyszłych i obecnych testerów oprogramowania. Moją specjalnością są testy automatyczne aplikacji webowych oraz budowa procesów automatyzacji i robotyzacji. Od 8 lat prowadzę aktywnie szkolenia oraz konsultacje z tych tematów i wykonuję zlecenia dla firm trzecich jako konsultant, ekspert oraz audytor. Współpracuję również z firmami jako osoba do rekrutacji i weryfikacji technicznych. Interesują mnie głównie tematy związane z architekturą IT oraz zagadnienia DevOps/TestOps, ponieważ ściśle wiążą się z zapewnianiem jakości oprogramowania.

 

Tomasz Stelmach

CEO&Founder

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *