Zastanawiasz się, jak zostać specjalistą ds. zapewnienia jakości? I jakie umiejętności są wymagane dla testera oprogramowania?
W tym artykule znajdziesz opisy poziomów testowania oprogramowania oraz jakie umiejętności są potrzebne, aby zostać specjalistą ds. testów i jaka jest ścieżka kariery testera oprogramowania.
Ścieżki kariery testera oprogramowania
Możesz pracować dla świetnej firmy, ale to nie wystarczy, jeśli nie zrozumiesz własnej ścieżki rozwoju. Kiedy początkowo podejmujesz pracę jako tester oprogramowania, ścieżka rozwoju może nie być dla Ciebie oczywista. Przejdźmy więc do szczegółów, jednak zanim zaczniemy opowiadać jak może wyglądać Twoja ścieżka kariery, pozwól, że powiemy krótko o możliwych ścieżkach, których nie będziemy omawiać. Konkretnie, nie zamierzamy opisywać wariantów pobocznych. Jako tester oprogramowania lub profesjonalista QA, jesteś w okopach rozwoju oprogramowania. Daje ci to wiele okazji do wymiany doświadczeń i nauki innych, pokrewnych specjalności. Masz więc naturalną możliwość przejścia na stanowiska takie jak:
- Programista oprogramowania
- Kierownik projektu
- Scrum Master
- Analityk biznesowy
Możesz wydeptać ścieżkę kariery, która zaprowadzi Cię od testera oprogramowania do każdej z tych ról, a prawdopodobnie także do kilku innych. Ale nie będziemy o tym mówić w tym artykule, ponieważ odejście od testowania oprogramowania nie jest częścią ścieżki kariery testera oprogramowania. Zakładamy, że chcesz się rozwijać jako tester – polski rynek testowania potrzebuje wykwalifikowanych, doświadczonych testerów!
Zapotrzebowanie na oprogramowanie na świecie jest oszałamiające i ciągle wzrasta, a co za tym idzie ktoś musi je testować! W rezultacie, istnieje wiele alternatywnych sposobów, aby zacząć pracę w obszarze testów oprogramowania. Oto kilka sposobów, w jaki ludzie zaczynają pracę jako testerzy oprogramowania:
- Praca w innej roli korporacyjnej (np. support IT, wdrożenia) i przejście do testowania, gdy zespół wytwórczy potrzebuje pomocy przy zapewnianiu jakości
- Rozpoczęcie pracy jako zaawansowany użytkownik (specjalista, ekspert) jakiegoś oprogramowania i otrzymanie propozycji rozpoczęcia jego profesjonalnego testowania
- Zdobycie certyfikatu z testowania oprogramowania, rozpoczęcie stażu praktyk, pierwszej pracy (zapraszamy do naszych programów stażowych i praktyk https://qualityisland.pl/staz-tester/ , a także obserwowania naszych social mediów, na których często umieszczamy oferty pracy, również dla osób bez komercyjnego doświadczenia w testach)
Jak widzisz, istnieje wiele sposobów na rozpoczęcie pracy. Jeśli więc szukasz możliwości zatrudnienia, miej oczy otwarte, pracuj nad swoją paletą umiejętności technicznych, a prędzej czy później dostaniesz swoją szansę.
Poziom początkowy: Wykonywanie testów
Kiedy już dostaniesz tę szansę, zaczniesz wykonywać dość przewidywalną pracę. Jako początkujący tester, będziesz, cóż… wykonywał testy. Podkreślamy, że chodzi o wykonywanie.
Cechą charakterystyczną tego etapu kariery jest to, że będziesz miał wykonywał ściśle zlecone zdania testowe według podanych instrukcji. Ludzie z większym doświadczeniem w domenie twojej organizacji będą projektować oprogramowanie, mówić w imieniu użytkowników i uzgadniać jak oprogramowanie powinno się zachowywać. A ludzie z większym doświadczeniem w testowaniu oprogramowania prawdopodobnie zaprojektują plan testów, sporządzą strategię testowania, napiszą scenariusze i przypadki testowe. Następnie przekażą je Tobie do wykonania według ściśle określonych reguł i zasad.
To nie będzie najbardziej kreatywna praca, jaką kiedykolwiek wykonasz, ale jest ważna! To daje ci szansę na naukę i zbieranie doświadczenia. W szczególności nauczysz się jak czytać, przetwarzać i rozumieć wszelkiego rodzaju artefakty testowe, testalia. Nauczysz się wykorzystywać znane Ci techniki testów, poznasz paletę narzędzi wspierających testy, a także poprawisz swoje zdolności interpersonalne i umiejętności pracy w zespole.
Doświadczeni Testerzy: Projektowanie testów i strategia testowania
W miarę zdobywania doświadczenia zarówno w wykonywaniu testów jak i używaniu narzędzi, naturalnie po pewnym czasie, znajdziesz się w obozie „doświadczonego testera”. Kolejnym krokiem na drodze testera jest uczestnictwo w projektowaniu przypadków testowych i ogólnej strategii testowania. Postaw sobie za cel nie tylko zajęcie miejsca przy stole podczas ustalania planu testów i budowaniu strategii testów, ale również podczas spotkań na temat rozwoju aplikacji. W końcu z czasem stajesz się dobrze zorientowany w oprogramowaniu i jego wykorzystywaniu, poznajesz domenę biznesową, zespół i zaawansowane aspekty testowania oprogramowania. Kiedy zaczniesz uczestniczyć w tych bardziej strategicznych celach, przekonasz się, że twoja rola się rozszerza, twoje wynagrodzenie wzrasta, a Twoja satysfakcja z pracy sięga szczytów!
Testerzy eksperci: Automatyzacja testów
Kiedy naprawdę mocno zakorzenisz się w świecie testów, zaczniesz spoglądać poza samo wykonywanie testów i nawet, do pewnego stopnia, poza strategię testowania. Zaczniesz chcieć myśleć o firmie, swoim zespole i swojej efektywności.
Mamy na myśli to, że zaczniesz zadawać sobie pytanie nie tylko „co powinniśmy przetestować”, ale „jak możemy to przetestować szybciej i mniej kosztownie?”. Naturalnie spoglądniesz w kierunku automatyzacji testów. Powinieneś zacząć poznawać narzędzia, które poprawiają zarządzanie zestawem testów i narzędzia, które automatyzują wykonywanie testów. To oczywiście nie jedyna słuszna droga, ale jakże popularna. Nie jest tajemnicą, że granica pomiędzy programowaniem, wytwarzaniem oprogramowania, a automatyzacją testów jest niewielka. Nie musisz aspirować do roli programisty, aby wykorzystywać automatyzację testów – zostać testerem automatyzującym!
Wpływowi Testerzy: Ekspertyza domenowa i przywództwo myślowe
W tym momencie, masz już ugruntowaną pozycję jako doświadczony specjalista ds. testów. Jesteś w tym od kilku lat i poznałeś tajniki wykonywania testów, strategii testowania i optymalizacji pod kątem automatyzacji i wydajności. To już czyni cię cennym nabytkiem dla każdej organizacji. Następnym logicznym krokiem jest ten, w którym zaczynasz przechodzić do roli lidera zespołu bądź obszaru. Możesz zostać również liderem np. specjalizacji w swojej firmie, takiej jak testy wydajnościowe, testy bezpieczeństwa, testy użyteczności itp.
Formalne przywództwo organizacyjne
Zakończymy oczywistym „ostatnim przystankiem” na ścieżce kariery testera oprogramowania: formalne przywództwo organizacyjne. Oczywiście, jest różnica pomiędzy byciem menedżerem QA a CIO organizacji. Ale kiedy już mówimy o tej różnicy, mówimy o ścieżce kariery kierowniczej, a nie ścieżce kariery testera oprogramowania.
Powinniśmy również wspomnieć, że możesz nie mieć żadnych aspiracji do zarządzania, co jest całkowicie w porządku.
Co ciekawe, jeśli podążasz ścieżką kariery, którą tu przedstawiliśmy, będzie to jednak Twój najbardziej naturalny krok. Kiedy już opanujesz wykonywanie testów, zarządzanie zestawami testów, optymalizację całości pod kątem wydajności, automatyzacji i robienie tego wszystkiego z pozycji wpływowego autorytetu wewnątrz i na zewnątrz organizacji, przekonasz się, że możliwości zarządzania przyjadą same. I wtedy możesz je wykorzystać lub nie, jak uważasz za stosowne.
0 komentarzy