Jak stać się lepszym testerem – część I

Na naszych szkoleniach czy też stażach, często prosicie nas o podpowiedzi czy rady odpowiadające na pytania „Jak stać się dobrym testerem?” lub „Jak mogę się sprawdzić w testowaniu oprogramowania?”. Sam fakt, że o to pytacie, sprawia, że chcecie się rozwijać i być coraz lepsi w tym robicie. Serce rośnie ;). Odpowiedzialność testera to nie tylko znalezienie defektu, ale także dodanie wartości do produktu, klienta i jego biznesu, a także odczuwanie satysfakcji z osiągnięcia jakości, którą dostarczyłeś klientowi.

W pierwszej części artykułu specjalnie dla Was wypiszemy „dobre rady”, nad którymi warto przysiąść chwilkę dłużej, aby stać się lepszym i lepszym i lepszym…..i lepszym ;), część druga poświęcona będzie cechom testera. Enjoy !

Bądź pasjonatem pracy, którą wykonujesz

Jest to jedna z najbardziej typowych cech testera. Testowanie to w większości powtarzalna praca, która jest wykonywana raz po raz, dzień w dzień. Pasja do testowania pomaga testerom być produktywnym poprzez przeprowadzanie testów i znajdowanie nowych błędów, które nie zostały określone lub nawet przemyślane. Pasja utrzymuje testerów w aktywności i zaangażowaniu, aby uczynić oprogramowanie lepszym dla użytkownika końcowego.

Bądź kreatywny i innowacyjny

Jest to powszechnie określane jako “thinking out of the box”, co jest świetną cechą testera. Testerzy mogą wykorzystać swoje innowacyjne i kreatywne myślenie i zebrać pomysły na konkretne scenariusze testowe lub testy, które mogły nie zostać uwzględnione. To właśnie kreatywność pomaga testerowi w dostarczeniu informacji zwrotnej na temat ulepszenia produktu. Tester powinien być w stanie myśleć poza poziomem myślenia zwykłego człowieka. W ten sposób tester może wyobrazić sobie różne możliwe scenariusze, które mogą wystąpić w rzeczywistości i zadawać pytania typu „Co się stanie, jeśli nacisnę ten czerwony przycisk”?

Wyobraź sobie, że jesteś klientem, który będzie używał tego produktu

Naprawdę dość trudno jest doświadczyć uczuć i zdarzeń będąc w cudzej sytuacji. Wczucie się w sytuację klienta, zastanowienie się nad tym, jak używałby produktu i zrozumienie jego oczekiwań jako klienta końcowego jest dość trudne. Nie jesteśmy w stanie po prostu zrozumieć, co przebiega przez ich umysł. Zawsze powszechne jest poczucie, że produkt, nasz wkład i nasza praca są dobre i bezbłędne. Dlatego, aby zwizualizować, czy oprogramowanie spełnia oczekiwania klienta, myślenie jego torem i odgrywanie roli klienta jest bardzo ważne dla testera. Zawsze należy mieć na uwadze klienta i myśleć: „Czy naprawdę mogę testować w sposób podobny do tego, jak klienci będą go używać?”.

Wizualizuj i analizuj

Tester musi zwizualizować stan końcowy produktu lub funkcji, która jest w fazie rozwoju. Musi zwizualizować cechy produktu i pomyśleć o ich zachowaniu w produkcji oraz o tym, jak będą wykorzystywane przez użytkownika końcowego i na tej podstawie stworzyć scenariusze. Nie tylko ważne jest, aby zobaczyć duży obraz produktu, ale również istotne jest, aby zrozumieć drobne szczegóły i obserwować uważnie, wchłonąć treść i wykorzystać te informacje podczas testowania. Identyfikacja ukrytych wad – zwracanie uwagi na każdy szczegół produktu jest dość ważne. Obserwuj, myśl i analizuj głęboko.

Zadawaj pytania, wyrażaj swoje myśli i komunikuj się z zespołem

Zadawanie pytań pomaga uzyskać więcej jasności na temat produktu i zrozumieć, dlaczego to konkretne rozwiązanie zostało wdrożone spośród wielu innych dostępnych opcji. Od testera wymaga się pracy z ludźmi na całym świecie, stąd konieczne jest wyrażanie i reprezentowanie informacji w sposób precyzyjny i jasny. Komunikacja może być tak prosta, jak wyjaśnienie opisu defektu, napisanie kolejności jego występowania lub wyjaśnienie zespołowi produktowemu klienta problemu, na który natknął się zespół testowy, a który utknął i nie może kontynuować pracy. Jednocześnie, tester musi być świadomy, że słaba i nieefektywna komunikacja doprowadzi do wielu nieporozumień i w rezultacie do niskiej jakości.

Ucz się i bądź elastyczny

Zmiany są nieuniknione i tester powinien być otwarty i tolerancyjny na zmiany w zakresie, projekcie, architekturze, narzędziach, technologii lub czymkolwiek innym. Cokolwiek może się zmienić, tester powinien być w stanie szybko się dostosować i uczciwie wykonać pracę testową bez żadnych skarg. Tester powinien być otwarty na pracę z zespołem deweloperskim z cierpliwością i pomagać im w symulacji defektów, jak również dostarczać długie opisy defektów, logi i zrzuty ekranu podczas zgłaszania błędów.

Podczas testowania i komunikacji z członkami zespołu dowiesz się więcej o dobrych praktykach i o tym, jak osiągnąć najlepszy rezultat. Nie bój się zadawać pytań członkom zespołu, jeśli utknąłeś lub nie jesteś pewien co do rzeczywistego wyniku, który napotykasz. Zwiększaj swoje umiejętności dzięki certyfikatom i zewnętrznym szkoleniom, poznawaj technologie i procesy testowania, stosuj te najlepsze praktyki, a staniesz się bardziej doświadczony. Bądź strażnikiem jakości i good luck 😉

Jeśli chcesz poznać więcej wskazówek dla początkujących testerów oprogramowania, sprawdź wpisy na naszym blogu. Miłej lektury!

Notatka o autorze:

Zajmuję się testowaniem, zabezpieczaniem i zapewnianiem jakości oprogramowania od ponad 13 lat. Rozpocząłem swoją karierę od testów manualnych i analizy biznesowo-technicznej. Obecnie prowadzę firmę Quality Island, która zajmuje się szeroko pojętym testowaniem oprogramowania oraz szkoleniami dla przyszłych i obecnych testerów oprogramowania. Moją specjalnością są testy automatyczne aplikacji webowych oraz budowa procesów automatyzacji i robotyzacji. Od 8 lat prowadzę aktywnie szkolenia oraz konsultacje z tych tematów i wykonuję zlecenia dla firm trzecich jako konsultant, ekspert oraz audytor. Współpracuję również z firmami jako osoba do rekrutacji i weryfikacji technicznych. Interesują mnie głównie tematy związane z architekturą IT oraz zagadnienia DevOps/TestOps, ponieważ ściśle wiążą się z zapewnianiem jakości oprogramowania.

 

Tomasz Stelmach

CEO&Founder

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *